Fundacje Jankowskich
Konwaliszki parafia z fundacji Jankowskich
==========================
Mikołaj Jankowski Kanonik Katedry Mińskiej. Fundator kościoła w Konwaliszkach oraz majątku Konwaliszki.
Piękny i posiadający żyzne pola majątek Konwaliszski niegdyś należał do Pana podkomorzego Chreptowicza. Od tegoż Chreptowicza w r. 1786-tym majątek kupili dwaj bracia Jankowscy, szlachcice herbu Jastrzębiec. Jeden z tych braci to Franciszek Jankowski, podczaszy smoleński, zaś drugi to Mikołaj Jankowski, miecznik oszmiański, który później został kapłanem i kanonikiem mińskim, fundator kościoła w Konwaliszkach w dek. Wiszniewskim.
Według ks. A. Dziekana, syn Franciszka Karol Jankowski sprzedał majątek w 1850 r. marszałkowi oszmiańskiemu Kazimierzowi Umiastowskiemu z Żemłosławia.
W 1808 r. Mikołaj Jankowski, kanonik katedry mińskiej i ówczesny właściciel wioski Konwaliszki, razem ze swoimi siostrzeńcami Ambrożym i Alojzym Jankowskimi, ufundowali tu samodzielną parafię i kościół, konsekrowany pod tytułem św. Mikołaja 28 sierpnia 1809 r. Była to dwuwieżowa świątynia wybudowana z sosny nad kamienną kryptą – rodowym grobem Jankowskich. Jako pierwsi zostali tu pochowani trzej fundatorzy kościoła – Mikołaj Jankowski (+1821), Ambroży, marszałek szlachty oszmiańskiej (+1828) oraz Alojzy, weteran Wojska Polskiego (+1840). W głównym ołtarzu był umieszczony duży rzeźbiony Krucyfiks.
Czynny także dzisiaj drewniany neogotycki kościół w Konwaliszkach został zbudowany na miejscu historycznym (stary kościół spłonął, krzyż od niego stoi nad grobem bezimiennym na cmentarzu parafialnym) w centrum wsi w 1916 r. (prace budowlane trwały od 1916 do 1925 r.) i poświęcony pod nowym podwójnym tytułem – ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. Jest to trzynawowa świątynia z transeptem, który nie wychodzi za powierzchnię fasad bocznych, i pięciostronną absydą, flankowaną dwiema zakrystiami. Nad fasadą główną wznoszą się trzy wieże: duża centralna – krzyżowa w planie dwukondygnacyjna dzwonnica pod zaostrzonym spiczakiem, z obu stron – mniejsze czworoboczne dekoracyjne wieżyczki podobne do centralnej. Kościół jest przykryty dwuspadowym blaszanym dachem z biodrami nad absydą i sygnaturką nad nimi. Kryptę z trumnami fundatorów postanowiono zasypać.
Wnętrze, przykryte płaskim dachem belkowym, jest podzielone sześciu okrągłymi kolumnami na trzy nawy, z których główna jest wyższa od bocznych. W architrawie nawy głównej po obwodzie są rozmieszczone obrazy przedstawiające historie z Ewangelii w półokrągłych ramach. W kościele są trzy ołtarze: główny – w stylu neobarokowym z obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa w centrum i obrazem Matki Bożej Bolesnej w drugiej kondygnacji, boczny prawy – tytułowy, zadedykowany św. Mikołajowi, biskupowi i męczennikowi, lewy – poświęcony św. Annie.
W 1970 ll. kościół w Konwaliszkach był zaliczony do zabytków architektury stylu neogotyckiego, działa nieprzerwanie przez cały czas.
Komentarze
Prześlij komentarz